Home » Okategoriserade » Minusgrader från helvetet

Det kan bli kallt i Norrland. Riktigt, riktigt kallt. Det är många vintrar som man minns med fasa där snön ligger meterdjup och termometern visar på friska, fräscha minus 33 grader. Det sägs att vi norrlänningar är väldigt kyltåliga men det är bara något som egentligen skapats av myten av hur det är att bo här. Vi är precis som alla andra, många av oss hatar kylan och plågan av att behöva gå ut när det är så kallt som det är. Grejen är den att vi kanske är mer rustade och förbereda på att den kommer att komma, för många delar av Sverige verkar gå in i någon form av gemensam hysteri när kung Bore verkligen slår ner hårt på landet.

Hur rustar man sig då för kylan? Jo, man inser värdet av varma kläder och att röra på sig. Svårare än så behöver det nödvändigtvis inte vara. Pälsa på dig så gott det går så kommer du att klara dig alldeles utmärkt, rör du på dig i samma veva så kommer du till och med att hålla dig varm eftersom kroppen håller sig igång. Kunskapen jag har fått ifrån att uppleva dessa vintrar är något jag tagit med mig till Stockholm, och när svinkylan träffar huvudstaden så är jag, till skillnad från många andra, redan förbered på vad som komma skall. Man klarar sig helt enkelt bättre när man är väl förbered. Men att vi norrlänningar skulle älska kylan och snön är helt enkelt inte sant. Vi hatar den lika mycket i perioder och önskar precis som alla andra att det kan bli sommar och plusgrader.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *