Home » Okategoriserade » Den moderna staden Umeå

Det är många som tror att Sverige blir otroligt stort och befolkningstomt efter att man har passerat Dalälven. Faktum är att många inte tycker att det finns något att hämta norr om Uppsala. Befinner man sig där så har man inte ens kommit halvvägs upp i Sverige, och det talar ju sitt tydliga språk för hur mycket det faktiskt finns norrut. Det pratas också om att städer inte existerar i Norrland, men faktum är att Sveriges tolfte största stad faktiskt ligger där. Umeå, med sina dryga 80 000 invånare är med andra ord en av Sveriges största städer och är minst sagt en väl utvecklad och modern stad, helt i paritet med övriga stora städer i Sverige.

Umeå är helt klart en universitetsstad av rang. Hit kommer mängder av människor från hela Sverige för att studera och lära sig. Helt klart är det så att vi kan tacka vårt utmärka universitet för den befolkningsökning vi sett, något som är symptomatisk med flera bra lärosäten runt om i landet. Det som är så trevligt att notera är att många av dessa studenter faktiskt väljer att stanna kvar i Norrland. De inser säkert att bilden de haft av norra Sverige inte alls stämmer överens med vad som faktiskt finns här. Umeå är stort, riktigt stort, och storstadskänslan är påtaglig. Det fina är alltså att det finns en storstad som erbjuder allt det som man vill ha av moderniteter, samtidigt som att den vilda, svenska naturen ligger alldeles nästgårds. Att få allt det man vill ha och lite till är precis vad Umeå är som stad.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.