Home » Okategoriserade » Att åka skoter

En av de allra vanligaste förutfattade meningarna om oss norrlänningar är att vi åker skoter överallt. Oavsett vart vi ska så tror människor att vi tar skotern dit. Det är såklart inte sant, vi använder oss minst lika mycket av bilen som övriga Sverige gör, men det finns fortfarande en stark tradition av att använda skotern till mer än bara nöjesåkning. För det är så att de som vill prova på att åka skoter gör det för nöjes skull. Det är förståeligt, det är väldigt roligt att åka och bränna på i hög fart genom snödrivorna, men det finns en väldigt bra praktisk användning till dem också.

Eftersom det kan vara väldigt mycket snö i Norrland så kommer det vara svårt att ta sig fram, även om man har en fyrhjulsdriven bil. Om människor skulle vara i behov av hjälp så kan inte alltid hjälpen ta sig fram genom bilvägen, utan måste faktiskt använda sig av skotern för att så snabbt som möjligt komma till undsättning för människorna som befinner sig i nöd. Många av er har säkert insett och förstått värdet i en fyrhjuling som kan köra där inte andra fordon kan. Precis samma sak är det med skoter. De som bedriver renskötsel finner även de ett värde i skotern eftersom att det gör deras arbete betydligt enklare. Det går ju trots allt inte komma ifrån att det fortfarande är väldigt roligt att åka, och det är en frihetskänsla som få saker kan slå. Att bara få bränna ut i nyfallen snö med en skoter är en känsla som alla någon gång bara måste prova på.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *